A 2014-es év sok szempontból nevezetes hazánk területén, melyet 1. ábránk is szemléltet. 11.95 °C-os középhőmérsékleti értékkel 1901 óta a legmelegebbnek bizonyult (homogenizált, interpolált adatok alapján), 0.2 °C-kal megelőzte az eddigi legmelegebb 2007-es évet is. Érdekesség, hogy ezúttal nem a nyári hőség mutatkozik meg a magas éves átlagot tekintve – ugyanis tavaly elmaradtak a hőhullámok, hőségriadók és aszályos időszakok, ezzel 2014 megtörte az elmúlt években megfigyelt, forrósággal jellemezhető nyarak sorát. Az év többi hónapja bizonyult szokatlanul melegnek. Emellett elmondható az is, hogy hazánkban az elmúlt év a minimumhőmérsékleteket illetően nevezhető leginkább rekordernek.
Megemlítjük, hogy nemcsak hazánk területén jelentős az elmúlt év: a WMO közlése alapján a nemzetközi adatsorok 1850-es kezdete óta ez volt a legmelegebb év globális átlagban is. A globális viszonyokról bővebben tanulmányaink között, illetve a WMO honlapján olvashatnak.
Az adatokhoz illesztett lineáris trend (1. ábra) egyértelműen emelkedést mutat, mely az elmúlt 114 évben +1.20 °C-nak, az elmúlt 30 évre vonatkozóan pedig +1.62 °C-nak adódik.
A 2014-es év a csapadékosabbak között foglal helyet az 1901-től induló adatsorban. Kitűnik itt is az elmúlt pár évhez képest rendhagyó nyári időszak, mivel az év legcsapadékosabb hónapjait nyáron jegyeztük. Az éves átlagos csapadékösszeg 739.8 mm, mely a sokéves átlag 130%-a. Az elmúlt 114 év adataihoz exponenciális trendet illesztve 5.6%-os mérsékelt csökkenés jelentkezik, míg az elmúlt 30 évet tekintve 16.9%-os növekedés figyelhető meg az éves csapadékösszegekben (azonban ezek egyike sem szignifikáns).