Időjárási Napijelentésről
Az Időjárási Napijelentés az Országos Meteorológiai Szolgálat hivatalos kiadványa, melynek célja, hogy képet adjon Magyarország előző napi időjárásáról, ugyanakkor a benne szereplő adatok csak elsődleges ellenőrzésen estek át, ezért hivatalos igazolásban nem használhatók.
Az első oldali szöveges jelentésben Európa és Magyarország időjárási helyzetről olvashatunk. Ugyanitt a rövid és középtávú előrejelzés mellett megtalálható az 1871 óta - az adott napon - Budapesten mért legmagasabb és legalacsonyabb hőmérsékletek, illetve a sokévi átlag, és az attól való eltérés. A belső oldalakon Magyarország meteorológiai állomásain mért, illetve észlelt hőmérséklet, csapadék, szél, napfénytartam, stb. adatok láthatók. Az egész Európát magában foglaló fronttérkép a negyedik oldalon tekinthető meg.
A régi korok meteorológusai is hasonló módon mutatták be a napi időjárási helyzetképet. Kezdetekben, a XIX. század végén a Magyar Királyi Országos Meteorológiai és Földmágnesességi Központi Intézet Időjárási sürgöny-jelentést adott ki, mely az akkori Magyarország területére vonatkozóan tartalmazott adatokat. Az elmúlt több mint 100 év során többször változott a Napijelentés formája, a benne feltüntetett meteorológiai elemek és állomások száma.

Az Országos Meteorológiai Szolgálat szakkönyvtárában megtekinthető és kutatható az Időjárási Napijelentés, melynek első – fennmaradt – példányát 1893. július 1-én adták ki és jelenlegi formáját 2012-ban nyerte el.
A kiadvány digitalizált formában megtalálható a honlapon, 2005-től kezdődően.
2015. július 8-tól az Időjárási Napijelentés kiadványában a radiációs minimum adat helyett az automatikusan mért felszínközeli hőmérséklet minimuma adat szerepel. További részletek olvashatók az OMSZ hírekben.

Országos Meteorológiai Szolgálat

2020. április 1. szerda

Az időjárási helyzet Európában

Nyugat felől egy nagykiterjedésű anticiklon nyúlik be kontinensünk középső tájai fölé. A magasnyomású képződmény területén általában napos, száraz az idő. Ezzel szemben Észak-Európában frontok vonulnak nyugatról kelet felé, hatásukra több helyen havazás is előfordul. A Ibériai-félsziget felett egy sekély ciklon örvénylik, arrafelé sok helyen esik a eső, helyenként zivatar is kialakul. A Kárpát-medence időjárását a folytatásban anticiklon alakítja, többnyire napos, száraz időre számíthatunk.

Magyarország időjárása

Kedden eleinte a déli megyék voltak a felhősebbek, majd a déli óráktól intenzív gomolyfelhő-képződés kezdődött, emellett több órára kisütött a nap. Szórványosan kisebb záporok, hózáporok előfordultak. A hőmérséklet csúcsértéke 7 és 11 fok között alakult. Éjszakára a gomolyfelhők feloszlottak, és mindenütt kiderült az ég. Hajnalra általában 0 és -10 fok közé hűlt le a levegő, de Nyírlugoson és Zabarban -12 fokot mértek, ezzel pedig közel 2 fokkal megdőlt a minimum-hőmérséklet rekordja. A ma reggelig lehullott csapadék mennyisége mérőállomásainkon sehol sem érte el az 1 mm-t. Délelőtt szinte országszerte zavartalan napsütésben volt részünk. A hőmérséklet 11 órakor 4 és 8 fok között változott.

A főváros külterületén kedden a hőmérséklet napi középértéke 3,8 fok volt, ez 5,9 fokkal alacsonyabb, mint a sokévi átlag.

Ma 12 órakor Budapesten a hőmérséklet 7 fok volt, a tengerszintre átszámított légnyomás 1024 hPa, gyengén süllyed.

Várható időjárás az ország területén csütörtök estig:

Ma és holnap is inkább csak kevés gomoly-, illetve fátyolfelhőzet zavarhatja a napsütést. Csapadék nem lesz. Ma a keleti, északkeleti, csütörtökön a délire, délnyugatira forduló szelet kísérhetik helyenként élénk széllökések.

A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet általában -1 és -6 fok között várható, de a fagyzugos helyeken pár fokkal hidegebb, míg a vízpartokon és a magasabban fekvő helyeken enyhébb is lehet a hajnal. A legmagasabb nappali hőmérséklet csütörtökön 11 és 15 fok között valószínű.

Távolabbi kilátások péntektől hétfőig:

Nagyobbrészt derült lesz az ég, pénteken délután és szombaton az ország egy részén növekedhet meg erősebben a gomolyfelhőzet, egy-egy zápor főként szombaton fordulhat elő.

Jelentős mennyiségű csapadék (legalább napi 5 mm) az ország területén kizárt.

A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet általában -4 és +4 fok között alakul, de a fagyzugokban néhány fokkal hidegebb lehet. A legmagasabb nappali hőmérséklet többnyire 11 és 17 fok között várható, de hétfőn már akár 18, 19 fok is lehet.

A hőmérséklet napi középértéke és eltérése a sokévi átlagtól:

2020. március 31. 3,8 °C -5,9 °C

1871 óta ezen a napon Budapesten előfordult:

legmagasabb hőmérséklet: 25,0 °C (1989) legalacsonyabb hőmérséklet: -10,0 °C (1931)

HungaroMet: 2020. április 2. 07:00 (05:00  UTC)  [pdhw]