2021 tavaszának időjárása

2021 tavasza a megszokottnál hidegebb és átlagosan csapadékos volt. Mindhárom hónap hőmérséklete a normálérték alatt alakult, az áprilisi és májusi középhőmérséklet jelentősen elmaradt az ilyenkor megszokottól. A csapadékviszonyokat tekintve az egyes hónapok változatos képet mutattak. Márciusban jelentős csapadékhiány mutatkozott, míg a május csapadékosabb volt a szokásosnál.

A csapadék térbeli eloszlása változatos képet mutat a 2021-es tavasz esetén (6. ábra). A hegyvidéki területeken és a délnyugati határszélen volt csapadékosabb az időjárás, itt az évszakos csapadékösszeg 140-180 mm volt. Az ország többi részén általában 100-140 mm csapadék hullott, kivétel ez alól a Kisalföld északnyugati része, valamint a Tiszántúlon és a Tisza-tó térségében kirajzolódó sárga területek.

6. ábra
A 2021-es tavasz csapadékösszege

A sokévi átlaghoz viszonyított csapadékösszegek jól mutatják, hogy egy kicsit szárazabb volt ez a tavasz a megszokottnál. Szárazabb volt a tavasz a Kisalföldön a Tisza-tó környékén, de az Északi-középhegység nyugati felén és az ország déli területein is sokfelé 20-40%-kal kevesebb volt a csapadék. 10-20%-kal több csapadék hullott az Északi-középhegység keleti részén, a Dunamenti-síkság középső részén.

7. ábra
A 2021-es tavasz csapadékösszege a sokévi (1991-2020-as) átlag százalékos arányában kifejezve
8. ábra
Az országos havi és az évszakos csapadékösszeg a sokévi (1991-2020-as) átlag százalékos arányában kifejezve 2021 tavaszán (interpolált adatok alapján)

A 8. ábrán jól látható, hogy a tavasz első hónapja száraznak adódott, a regisztrált mennyiség márciusban csupán a normál 36%-a volt. Az áprilisi csapadékmennyiség közelített az ilyenkor megszokotthoz, 96%-a volt a normál értéknek. Májusban a megszokottnál 21%-kal több csapadék hullott. A teljes tavaszi időszak alatt 7%-kal kevesebb csapadék volt, mint általában.

A küszöbnapok száma érdekesen alakult, 5 havas nap volt tavasszal, a szokásos 3 helyett. Összesen 32 csapadékos napot regisztráltunk, ami az átlagnál 3 nappal több. Országos átlagban 4 zivataros nap adódott, ami teljes mértékben megfelel a megszokottnak.

Időszak Sorszám
március  109
április  76
május  37
   
tavasz  75
II. táblázat
A 2021-es tavasz és az évszak hónapjainak sorszáma az 1901-től számított legcsapadékosabb időszakok sorában

Az évszak hónapjait tekintve a márciust emelhetjük ki, mely a 109. a legcsapadékosabb (13. legszárazabb) március volt (II. táblázat). A május a vizsgált 121 éves idősor csapadékosabb harmadában helyezkedik el. Az április és a teljes tavasz a ranglista középső részén helyezkednek el. Összességében a 2021-es tavasz a 75. legcsapadékosabb (47. legszárazabb) volt 1901 óta.

9. ábra
Az országos nyári csapadékösszegek százalékos eltérése a sokévi (1991-2020-as) átlagtól 1901 és 2021 között (interpolált adatok alapján)

A 2021 tavaszának csapadékösszege átlag alatti volt. Az elmúlt 121 év tavaszainak éves csapadékösszegéhez illesztett trend csökkenést mutat (9. ábra).

10. ábra
A 2021-es tavasz országos átlagban vett, 5 napos csapadékösszegei és a sokévi (1991-2020-as) átlag (mm) - az adott dátumhoz tartozó érték az addig lehullott 5 napos összeget jelöli

A talaj szempontjából az országos átlagban vett, 5 napos csapadékösszegeknek van jelentősége, melyet a 10. ábra szemléltet. A március meglehetősen száraznak adódott, április második felétől már érkezett nagyobb mennyiségű csapadék, de még ekkor is elmaradt a csapadékösszeg az ilyenkor szokásostól. A május meglehetősen csapadékos volt, a hónap közepétől többször is az átlagot jelentősen meghaladó csapadékmennyiség hullott.

Március

Márciusban a legtöbb napon alig vagy egyáltalán nem volt csapadék. Mindez köszönhető több anticiklonnak, melyek a hónap elején és végén a Kárpát-medence térségének időjárását alakították. Március 5-én egy hidegfront vonult át hazánk felett, főként az északkeleti országrészben okozva csapadékhullást. Ezt követően néhány száraz nap után, március 11. és 15. közt volt egy jelentősebb csapadékos periódus a hónapban. Több hullámzó hidegfrontnak köszönhetően az ország nagy részén eső, zápor, északkeleten havas eső, hó volt megfigyelhető. A hónap további részében jelentős csapadékról már nem beszélhetünk, csak kisebb helyi záporok fordultak elő.

 Április

A hónap elején egy közeledő hidegfront előtt északkeleten és a Dél-Dunántúlon zivatarok alakultak ki. Heves zivatarok is előfordultak, felhőszakadással. Tokajban új napi rekord született 80,7 mm-rel. A következő napokban több front is átvonult, de nagyobb csapadékot nem adtak. Az eső mellett 3-án a magasabb hegyekben, 6-án reggelre északon és a nyugati határnál síkvidéken is kialakult összefüggő hóréteg (pl. Páka: 4 cm). Néhány szárazabb nap után 13-án egy hullámzó frontrendszer érte el a Kárpát-medencét, és országszerte jelentős mennyiségű csapadék hullott, ami síkvidéken zömében eső volt, a hegyekben viszont havazott, és vastagabb, 10 cm-t meghaladó hóréteg alakult ki (pl. Bakonybél Somhegypuszta: 33 cm). A következő napokban elszórtan esett néhány mm, majd 18-án sokfelé, 19-én inkább nyugaton volt nagyobb csapadék. 20 és 22. között erőteljesebb volt a gomolyfelhő-képződés és záporok, zivatarok alakultak ki. Néhány nyugodt, szárazabb nap után 28-án északon, északkeleten esett jelentős csapadék. 

Május

Gyakori frontátvonulásokkal indult a hónap. Nagyobb csapadék 5-én és 7-én hullott. 9-étől délies áramlással szárazabb levegő érkezett fölénk, majd május 12-től egy hullámzó frontrendszer hozott változást. A hónap közepén már gyakrabban alakultak ki zivatarok. 15-én felhőszakadással és jégesővel kísért heves zivatar során az Alpokalján levő Peresznyén 61,7 mm esett. Országos átlagban május 17. és 19. voltak a legcsapadékosabbak, többfelé 30 mm-t meghaladó napi összegeket mértünk (pl. Hidasnémeti: 43,6 mm, Kiskunmajsa: 39,0 mm). 23-án is nagyobb területen előfordult 10 mm-t meghaladó csapadékösszeg, majd a hónap utolsó napjaiban elszórtan alakultak ki záporok, zivatarok.  

Megjegyzés:
A fenti összeállítás a csapadékadatok alacsony feldolgozottsági szintjénél készült, a térkép hivatalos igazolásban nem használható fel!