December 2023

A meleg őszt követve a december sem az évszakjának megfelelően alakult, a normálnál 2,2 °C-kal melegebb volt. Csapadékból a szokásosnál majdnem kétszer több hullott, ezzel a 10. legcsapadékosabb december lett az elmúlt 123 évben.

5. ábra
Napi középhőmérsékletek és a sokévi átlagok országos átlagban (°C)

A november utolsó napját jellemző országos csapadékhullás december első napjaiban is folytatódott. Elsején a formája már mindenhol eső volt, többfelé jelentős mennyiségben. Másodikán néhol havazás váltotta fel az esőt, mivel egy frontálzóna hátoldalán hidegebb légtömegek érkeztek fölénk. Viszont az ország féli és keleti részein még egy mediterrán ciklon határozta meg az időjárást. Hatására napközben melegebb légtömegek érkeztek, olyannyira, hogy Csongrád-Csanád és Békés vármegyékben több helyen 17 °C körül alakult a csúcshőmérséklet. Békéscsaba repülőtéren meg is dőlt a napi legmagasabb maximumhőmérséklet rekordja, ahol a legmelegebb órákban 18,0 °C-ot mértünk. A korábbi rekord 17,4 °C volt, amelyet 1959-ben, Békéscsaba állomásunkon mértük. Az északnyugat felől beáramló hideg légtömegek hatására a napi középhőmérséklet elkezdett lecsökkenni, negyedikére -2 °C alá süllyedt. Így több, mint 4 °C-kal maradt el a sokéves átlagtól. December 5-től kezdve hazánk időjárását egy északnyugatra található ciklon és egy délen képződő mediterrán ciklon együttesen alakította, melyek hatására a Dunántúlon vastagabb hóréteg alakult ki. 6-án már az ország középső részeit is elérte a csapadékhullás, itt is jelentősebb hóréteget (10-15 cm) kialakítva. Bár 7-én már gyengült a mediterrán ciklon, még mindig előfordult több helyen havazás, havas eső és eső is. Emellett borult, ködös nap volt ez, amikor a Dunántúli-középhegységben a megerősödő északnyugati szél hordta a havat. 10-én egy okklúziós front vonult át a Kárpát-medence felett, mely vegyes csapadékot hozott magával. Északon, északkeleten havazott, délen eleinte ónos eső, majd eső hullott. 11-től egy ciklonrendszer enyhülést hozott térségünkbe, melynek hatására a sokéves átlag fölé emelkedtek a középhőmérsékletek. A melegedés mellett bőséges csapadékhullást is okoztak ezek a képződmények, főként 12-én és 13-án. Ebben a két napban sok helyen akár egyhavi mennyiséget is meghaladó eső érkezett.

6. ábra
Napi csapadékösszegek és a sokévi átlagok országos átlagban (mm)

14-től északias áramlással hideg és száraz légtömegek érkeztek fölénk, melynek köszönhetően a sokéves átlag közelébe került a hőmérséklet. 20-án még a megszokott (-0,3 °C) alá is süllyedt, igaz csak egytized fokkal. Ez az 5 nap csapadék nélkül múlt el, mivel anticiklon alakította ekkor a Kárpát-medence időjárását. 20-án északnyugat felől hidegfront érkezett, feltámadt a szél, mely felszakította az előző napokban kialakult ködöt. Az ezt követő napokban az átvonuló frontok hatására csapadék érkezett és nagyobb területen viharossá fokozódott a délies szél. 22-én viszont már észak felől jött egy hideg légtömeg, mely következtében 23-ra lecsökkent a napi középhőmérséklet, így a csapadék formája az ország legnagyobb részén hó volt. 24-én a nyugat felől érkező enyhébb léghullámok miatt a havazást már havas eső és eső váltotta fel. Karácsonykor így a hónap legmelegebb napját köszönthettük: 25-én a középhőmérséklet 9,5 °C volt, mely több, mint 9 °-kal több az ilyenkor szokásosnál. Bár az ezt követő egy hétben már csökkentek a hőmérsékletek, még így sem süllyedt 4 °C alá. Ezzel az év utolsó hetében 4-5 °C-kal volt melegebb, mint a sokéves átlag. Csapadékhullás nem történt 25. és 30. közt, csak az év utolsó napján. 31-én egy hidegfront vonult át felettünk, mely többfelé hozott esőt, az északi hegycsúcsokon pedig kis mennyiségű havat.