Időjárási Napijelentésről
Az Időjárási Napijelentés az Országos Meteorológiai Szolgálat hivatalos kiadványa, melynek célja, hogy képet adjon Magyarország előző napi időjárásáról, ugyanakkor a benne szereplő adatok csak elsődleges ellenőrzésen estek át, ezért hivatalos igazolásban nem használhatók.
Az első oldali szöveges jelentésben Európa és Magyarország időjárási helyzetről olvashatunk. Ugyanitt a rövid és középtávú előrejelzés mellett megtalálható az 1871 óta - az adott napon - Budapesten mért legmagasabb és legalacsonyabb hőmérsékletek, illetve a sokévi átlag, és az attól való eltérés. A belső oldalakon Magyarország meteorológiai állomásain mért, illetve észlelt hőmérséklet, csapadék, szél, napfénytartam, stb. adatok láthatók. Az egész Európát magában foglaló fronttérkép a negyedik oldalon tekinthető meg.
A régi korok meteorológusai is hasonló módon mutatták be a napi időjárási helyzetképet. Kezdetekben, a XIX. század végén a Magyar Királyi Országos Meteorológiai és Földmágnesességi Központi Intézet Időjárási sürgöny-jelentést adott ki, mely az akkori Magyarország területére vonatkozóan tartalmazott adatokat. Az elmúlt több mint 100 év során többször változott a Napijelentés formája, a benne feltüntetett meteorológiai elemek és állomások száma.

Az Országos Meteorológiai Szolgálat szakkönyvtárában megtekinthető és kutatható az Időjárási Napijelentés, melynek első – fennmaradt – példányát 1893. július 1-én adták ki és jelenlegi formáját 2012-ban nyerte el.
A kiadvány digitalizált formában megtalálható a honlapon, 2005-től kezdődően.
2015. július 8-tól az Időjárási Napijelentés kiadványában a radiációs minimum adat helyett az automatikusan mért felszínközeli hőmérséklet minimuma adat szerepel. További részletek olvashatók az OMSZ hírekben.

Országos Meteorológiai Szolgálat

2006. augusztus 19. szombat 12 óra

Az időjárási helyzet Európában

A Fekete-tengertől északra anticiklon hatására többnyire kevés felhő van az égen, a délutáni órákban azonban néhol erősen megnövekszik a gomolyfelhőzet, amelyből záporok, zivatarok is kialakulnak. A hőmérséklet csúcsértéke itt 30 fok körül alakul. Ugyancsak anticiklon hatására csendes az időjárás a Skandináv-félszigeten, legfeljebb Lappföld felett van több felhő, és ott helyenként csapadék is előfordul. A legmagasabb nappali hőmérséklet arrafelé többnyire 17, 22 fok között változik. A Földközi-tenger keleti medencéjének időjárását is anticiklon alakítja, ott tombol még a kánikula, kora délután 30, 35 fokot mutatnak a hőmérők. Ezzel szemben a Brit-szigetek, illetve a Lengyel-alföld felett ciklon örvénylik, így ezeken a területeken többnyire erősen felhős az ég, többfelé esik az eső, záporeső. A ciklonhoz kapcsolódó hidegfront Lengyelországtól az Alpokon át a Pireneusi-félsziget északkeleti részéig húzódik, amely mentén záporok, zivatarok törnek ki. A maximumhőmérséklet a front mögötti hideg légtömeg hatására Nyugat-Európában csak 20, 25 fok között, a hidegfront keleti, meleg oldalán 30 fok körül alakul. A következő 36 órában a Kárpát-medence fölé dél felől eleinte még meleg levegő áramlik, majd holnap északnyugat felől hidegfront érkezik, amely záporok, zivatarok és szélerősödés kíséretében vonul át az országon.

Magyarország időjárása

Pénteken eleinte változóan felhős volt az ég, majd délután északon több, másutt kevesebb gomolyfelhő alakult ki, melyekből az északi megyékben fordultak elő néhol záporok, északkeleten zivatar is kialakult. A ma reggelig lehullott csapadék mennyisége sehol sem érte el az 1 mm-t. A hőmérséklet csúcsértéke 28, 33 fok között alakult. A délnyugati szél többfelé megerősödött, a Dunántúlon viharos széllökések is voltak, de éjszakára mérséklődött a légmozgás. Ma hajnalra 14 és 21 fok közé hűlt le a levegő. Délelőtt országszerte derült volt az ég, a lapos gomolyok késő délelőttől kezdtek megjelenni. A hőmérséklet 11 órára 24 és 29 fok közé emelkedett. A Balaton vizének hőmérséklete Siófoknál ugyanekkor 23 fok volt.

A főváros külterületén csütörtökön a hőmérséklet napi középértéke 24,8 fok volt, ez 4,6 fokkal magasabb, mint a sokévi átlag.

Ma 12 órakor Budapesten a hőmérséklet 28 fok volt, a tengerszintre átszámított légnyomás 1018 hPa, gyengén emelkedik.

Várható időjárás vasárnap estig:

Ma a több órás napsütést északon többször, másutt időnként zavarja felhősödés, és főleg északon alakulhat ki néhol zápor, zivatar. Holnap délutántól nyugat felől egyre több helyen növekszik meg erősen a felhőzet, és eleinte északnyugaton, majd máshol is várható zápor, zivatar. A többnyire élénk délnyugati szél holnap északnyugatira fordul, megerősödik, helyenként viharossá fokozódik. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet 16, 21 fok között valószínű. A legmagasabb nappali hőmérséklet vasárnap általában 30, 35 fok között, északnyugaton 28 fok körül alakul.

Fehér Balázs s.k.

A hőmérséklet napi középértéke és eltérése a sokévi átlagtól (Budapest külterületén):

2006. augusztus 18. 24,8 C fok +4,6 C fok

1871 óta ezen a napon Budapesten előfordult

legmagasabb hőmérséklet: 38,2 C fok (1892) legalacsonyabb hőmérséklet: 9,0 C fok (1895)

HungaroMet: 2012. január 6. 14:57 (12:57  UTC)  [pdhw]