Időjárási Napijelentésről
Az Időjárási Napijelentés az Országos Meteorológiai Szolgálat hivatalos kiadványa, melynek célja, hogy képet adjon Magyarország előző napi időjárásáról, ugyanakkor a benne szereplő adatok csak elsődleges ellenőrzésen estek át, ezért hivatalos igazolásban nem használhatók.
Az első oldali szöveges jelentésben Európa és Magyarország időjárási helyzetről olvashatunk. Ugyanitt a rövid és középtávú előrejelzés mellett megtalálható az 1871 óta - az adott napon - Budapesten mért legmagasabb és legalacsonyabb hőmérsékletek, illetve a sokévi átlag, és az attól való eltérés. A belső oldalakon Magyarország meteorológiai állomásain mért, illetve észlelt hőmérséklet, csapadék, szél, napfénytartam, stb. adatok láthatók. Az egész Európát magában foglaló fronttérkép a negyedik oldalon tekinthető meg.
A régi korok meteorológusai is hasonló módon mutatták be a napi időjárási helyzetképet. Kezdetekben, a XIX. század végén a Magyar Királyi Országos Meteorológiai és Földmágnesességi Központi Intézet Időjárási sürgöny-jelentést adott ki, mely az akkori Magyarország területére vonatkozóan tartalmazott adatokat. Az elmúlt több mint 100 év során többször változott a Napijelentés formája, a benne feltüntetett meteorológiai elemek és állomások száma.

Az Országos Meteorológiai Szolgálat szakkönyvtárában megtekinthető és kutatható az Időjárási Napijelentés, melynek első – fennmaradt – példányát 1893. július 1-én adták ki és jelenlegi formáját 2012-ban nyerte el.
A kiadvány digitalizált formában megtalálható a honlapon, 2005-től kezdődően.
2015. július 8-tól az Időjárási Napijelentés kiadványában a radiációs minimum adat helyett az automatikusan mért felszínközeli hőmérséklet minimuma adat szerepel. További részletek olvashatók az OMSZ hírekben.

Országos Meteorológiai Szolgálat

2020. március 28. szombat

Az időjárási helyzet Európában

A Földközi-tenger térsége fölött egy többközéppontú ciklonrendszer helyezkedik el, így arrafelé általában sok a felhő, több helyen fordul elő eső, záporeső, de emellett helyenként zivatar is kialakul. Észak-Skandinávia térségében található egy másik alacsonynyomású rendszer, melynek hidegfrontja hosszan elnyúlik Észak-Európa felett és fokozatosan a kontinens belseje felé hatol. A két ciklon között, a kontinens középső részén azonban egy nagykiterjedésű anticiklon húzódik, melynek hatására arrafelé napos, nyugodt idő a jellemző. A Kárpát-medence időjárását vasárnap estig magassági hidegörvény, majd teknő alakítja, amely kedvező feltételeket teremt záporok, sőt akár néhol zivatar kialakulásához is.

Magyarország időjárása

Pénteken túlnyomóan napos, száraz időben volt részünk. A hőmérséklet csúcsértéke általában 15 és 20 fok között alakult. Éjszaka szinte országszerte derült volt az ég, hajnalra általában -3 és +4 fok közé hűlt le a levegő, de a fagyzugokban kissé hidegebb, a nagyobb városokban pedig enyhébb volt a reggel. Ma reggelig mérőállomásainkon csapadék nem volt. Délelőtt szinte zavartalanul sütött a nap, csak kevés helyen képződtek gomolyfelhők. A hőmérséklet 11 órára 15 és 18 fok közé emelkedett, a Balaton partján azonban hidegebb volt.

A főváros külterületén pénteken a hőmérséklet napi középértéke 11,4 fok volt, ez 3,2 fokkal magasabb, mint a sokévi átlag.

Ma 12 órakor Budapesten a hőmérséklet 17 fok volt, a tengerszintre átszámított légnyomás 1014 hPa, mérsékelten süllyed.

Várható időjárás az ország területén vasárnap estig:

A sok napsütés mellett ma és holnap is gomolyfelhők képződnek, és ma elsősorban az Északi-középhegység területén, a főváros körül és az Észak-Alföldön, holnap pedig a Dunától keletre és a Dél-Dunántúlon másutt is elszórtan zápor, néhol zivatar is előfordulhat. Hajnalig általában mérsékelt marad a légmozgás, vasárnap azonban a Szécsény-Szeged vonaltól nyugatra megélénkül, sőt a Dunántúl nyugati és északi részein meg is erősödik az északnyugati szél, emellett pedig zivatar környékén is lehet átmeneti szélerősödés. Hajnalra főként Nógrád megyében és környékén ködfoltok képződhetnek.

A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet általában 0 és +6 fok között alakul, de elsősorban az északi völgyekben gyenge fagy is lehet. A legmagasabb nappali hőmérséklet vasárnap 14 és 19 fok között valószínű.

Távolabbi kilátások hétfőtől csütörtökig:

Hétfőn hidegfront vonul át felhősödéssel, szélerősödéssel, havas eső záporokkal. Keddtől már a napsütés lesz túlsúlyban, mérséklődik a szél, de záporok, havas eső záporok kis számban továbbra is előfordulhatnak. Komoly hajnali fagyok várhatók.

Jelentős mennyiségű csapadék (legalább napi 5 mm) az ország területének 5 százalékán lehet.

A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet hétfőn még 0 és +6, keddtől -2 és -9, -10 fok között alakul. A legmagasabb nappali hőmérséklet jellemzően 5 és 10 fok között várható.

A hőmérséklet napi középértéke és eltérése a sokévi átlagtól:

2020. március 27. 11,4 °C +3,2 °C

1871 óta ezen a napon Budapesten előfordult:

legmagasabb hőmérséklet: 25,2 °C (1949) legalacsonyabb hőmérséklet: -9,3 °C (1918)

HungaroMet: 2020. március 28. 13:00 (11:00  UTC)  [pdhw]