Időjárási Napijelentésről
Az Időjárási Napijelentés az Országos Meteorológiai Szolgálat hivatalos kiadványa, melynek célja, hogy képet adjon Magyarország előző napi időjárásáról, ugyanakkor a benne szereplő adatok csak elsődleges ellenőrzésen estek át, ezért hivatalos igazolásban nem használhatók.
Az első oldali szöveges jelentésben Európa és Magyarország időjárási helyzetről olvashatunk. Ugyanitt a rövid és középtávú előrejelzés mellett megtalálható az 1871 óta - az adott napon - Budapesten mért legmagasabb és legalacsonyabb hőmérsékletek, illetve a sokévi átlag, és az attól való eltérés. A belső oldalakon Magyarország meteorológiai állomásain mért, illetve észlelt hőmérséklet, csapadék, szél, napfénytartam, stb. adatok láthatók. Az egész Európát magában foglaló fronttérkép a negyedik oldalon tekinthető meg.
A régi korok meteorológusai is hasonló módon mutatták be a napi időjárási helyzetképet. Kezdetekben, a XIX. század végén a Magyar Királyi Országos Meteorológiai és Földmágnesességi Központi Intézet Időjárási sürgöny-jelentést adott ki, mely az akkori Magyarország területére vonatkozóan tartalmazott adatokat. Az elmúlt több mint 100 év során többször változott a Napijelentés formája, a benne feltüntetett meteorológiai elemek és állomások száma.

Az Országos Meteorológiai Szolgálat szakkönyvtárában megtekinthető és kutatható az Időjárási Napijelentés, melynek első – fennmaradt – példányát 1893. július 1-én adták ki és jelenlegi formáját 2012-ban nyerte el.
A kiadvány digitalizált formában megtalálható a honlapon, 2005-től kezdődően.
2015. július 8-tól az Időjárási Napijelentés kiadványában a radiációs minimum adat helyett az automatikusan mért felszínközeli hőmérséklet minimuma adat szerepel. További részletek olvashatók az OMSZ hírekben.

Országos Meteorológiai Szolgálat

2022. január 31. hétfő

Az időjárási helyzet Európában

A Malik névre keresztelt viharciklon középpontja a Kelet-európai-síkság fölé helyeződött, azonban fokozatosan veszít erejéből. Kontinensünk középső részén ugyanakkor még sok helyütt okoz viharos, elsősorban a magasabban fekvő helyeken orkánerejű szelet. A Brit-szigetek térségében máris felbukkant a következő, Corrie névre hallgató viharciklon, mely az Északi-tenger térségében okoz újra viharos szelet. Az Alpok irányába elnyúló frontjának hatására Olaszország térségében egy mediterrán ciklon van kialakulóban. Ezzel szemben Délnyugat-Európában nyugodtabb, enyhébb időt biztosít egy nagy kiterjedésű anticiklon. Főleg az Ibériai-félszigeten süt sokfelé a nap, északabbra tartósan párás, rétegfelhős területek is előfordulnak, számottevő csapadékot onnan sem jelentenek. A Kárpát-medence időjárását kedd reggelig az utóbbi viharciklon okklúziós frontja, illetve a képződő mediterrán ciklon alakítja, majd este már egy újabb melegfront érkezik.

Magyarország időjárása

Vasárnap a sok napsütés mellett felhőátvonulások voltak, amelyekből elszórtan alakult ki zápor, hózápor, havas eső zápor. Sokfelé kísérték viharos, nagyobb területen erősen viharos lökések is az északnyugati, nyugati szelet. A Budapesthez tartozó János-hegyen orkánerejű (127 km/h-s) széllökést is regisztráltak. A hőmérséklet csúcsértéke 5 és 14 fok között változott. Éjszaka átmenetileg csökkent a felhőzet, megszűntek a záporok, majd hajnalban északnyugat felől vastagodó magasszintű felhőzet húzódott fölénk. A viharos északnyugati szél fokozatosan veszített erejéből: előbb síkvidéken, majd hajnalra már a hegyekben is megszűntek az erős, viharos lökések. Hajnalra -5 és +4 fok közé hűlt le a levegő, a szélcsendes részeken mérték az alacsonyabb értékeket. A ma reggelig lehullott csapadék mennyisége mérőállomásainkon csapadéknyom és 3 mm között alakult.

Várható időjárás az ország területén kedd éjfélig:

Reggelig általában erősen felhős vagy borult lesz az ég, inkább csak kisebb szakadozások fordulhatnak elő. Elszórtan valószínű többnyire gyenge intenzitású eső, havas eső, északkeleten, illetve éjszaka a déli tájakon havazás. Kedden fokozatosan felszakad, csökken a felhőzet - legkésőbb délkeleten -, és ezt követően felhőátvonulásokra számíthatunk több-kevesebb napsütéssel. Napközben helyenként kialakulhat zápor, hózápor. Estétől északnyugat felől beborul az ég, és egyre többfelé valószínű havazás, az Alpokalja térségében havas eső. Az éjféli óráktól északira, északnyugatira fordul a szél, a Dunántúlon megerősödik, néhol viharossá fokozódik. Kedd késő délután, este átmenetileg csillapodik, majd délnyugatira fordul, késő estétől pedig újfent erőre kap a légmozgás.

A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet általában +2 és -3 fok között alakul, de a szélvédett, átmenetileg kevésbé felhős tájakon több fokkal hidegebb lehet. A legmagasabb nappali hőmérséklet kedden jobbára 3 és 7 fok között várható, de a felhősebb, szélcsendes keleti tájakon egy-két fokkal hidegebb is lehet.

Távolabbi kilátások szerdától szombatig:

Folytatódik a változékony, gyakran szeles idő, a meleg-, illetve a hidegfrontok továbbra is érintik a Kárpát-medencét. A felhőzet gyakran változik, a frontok vonulását pedig csapadék is kíséri: ez szerdán még északkelet felé haladva nagyobb eséllyel lehet hó, később már ott is egyre inkább a folyékony halmazállapot lehet a jellemzőbb. A frontátvonulások ellenére a hőmérséklet drasztikus mértékben nem változik.

HungaroMet: 2022. január 31. 13:10 (11:10  UTC)  [pdhw]