Időjárási Napijelentésről
Az Időjárási Napijelentés az Országos Meteorológiai Szolgálat hivatalos kiadványa, melynek célja, hogy képet adjon Magyarország előző napi időjárásáról, ugyanakkor a benne szereplő adatok csak elsődleges ellenőrzésen estek át, ezért hivatalos igazolásban nem használhatók.
Az első oldali szöveges jelentésben Európa és Magyarország időjárási helyzetről olvashatunk. Ugyanitt a rövid és középtávú előrejelzés mellett megtalálható az 1871 óta - az adott napon - Budapesten mért legmagasabb és legalacsonyabb hőmérsékletek, illetve a sokévi átlag, és az attól való eltérés. A belső oldalakon Magyarország meteorológiai állomásain mért, illetve észlelt hőmérséklet, csapadék, szél, napfénytartam, stb. adatok láthatók. Az egész Európát magában foglaló fronttérkép a negyedik oldalon tekinthető meg.
A régi korok meteorológusai is hasonló módon mutatták be a napi időjárási helyzetképet. Kezdetekben, a XIX. század végén a Magyar Királyi Országos Meteorológiai és Földmágnesességi Központi Intézet Időjárási sürgöny-jelentést adott ki, mely az akkori Magyarország területére vonatkozóan tartalmazott adatokat. Az elmúlt több mint 100 év során többször változott a Napijelentés formája, a benne feltüntetett meteorológiai elemek és állomások száma.

Az Országos Meteorológiai Szolgálat szakkönyvtárában megtekinthető és kutatható az Időjárási Napijelentés, melynek első – fennmaradt – példányát 1893. július 1-én adták ki és jelenlegi formáját 2012-ban nyerte el.
A kiadvány digitalizált formában megtalálható a honlapon, 2005-től kezdődően.
2015. július 8-tól az Időjárási Napijelentés kiadványában a radiációs minimum adat helyett az automatikusan mért felszínközeli hőmérséklet minimuma adat szerepel. További részletek olvashatók az OMSZ hírekben.

HungaroMet Nonprofit Zrt.

2024. április 24. szerda

Az időjárási helyzet Európában

Európa nagy része ciklonális irányítottság alatt áll: Közép-Európában és a Balkánon több helyről jelentenek kiadós mennyiségű csapadékot, az Alpokban havazik, de az északi országokban síkvidéken is előfordulnak hózáporok, Finnország déli felén is vastagabb hótakaró alakult ki. Anticiklonális hatások az Ibériai-félszigeten és a Kelet-európai-síkság egyes részein érvényesülnek, ott napos, száraz az idő, utóbbi területen néhol a 30 fokot közelíti a hőmérséklet, de Krétán tegnap 35, 37 fokot is mértek. Az erőteljes délies áramlással nagy mennyiségű szaharai por érkezett, ami Görögországban narancssárgává színezte az égboltot. Ezzel szemben a kontinens döntő részén az átlagosnál hidegebb idő uralkodik. A Kárpát-medence időjárására is egy ciklon van hatással, de csütörtökön már szárazabb léghullámok érkeznek.

Magyarország időjárása

Kedden a Dunántúl legnagyobb részén egész nap borult volt az ég, másutt a kezdeti gyengén vagy közepesen felhős időt követően délutánra lett borongós az idő. Reggel, kora délelőtt a Dunántúlon kisebb eső, az Alpokalja csúcsain havazás is előfordult, majd ott megszűnt a csapadék. Délutántól dél felől egyre többfelé eredt el az eső, illetve záporok is kialakultak. A hőmérséklet délutánra 6 és 19 fok közé emelkedett, az Alpokalján volt a leghidegebb. Éjszaka borult volt az ég, országszerte előfordult eső, zápor. Hajnalra 4 és 10 fok közé hűlt le a levegő. Az elmúlt 24 órában lehullott csapadék mennyisége csapadéknyom és 23 mm között változott, de Zala és Vas megye egyes részein ennél több is hullott.

Várható időjárás az ország területén csütörtök éjfélig:

Borult lesz az ég, majd előbb a Tiszántúlon, késő délután már a Dunántúlon is szakadozik a felhőzet. A tartós eső fokozatosan az északi tájakra szorul, záporok azonban délebbre is kialakulhatnak, a Tiszántúlon zivatar sem kizárt. Éjszaka a legtöbb helyen csökken a felhőzet, reggelre legkésőbb az északkeleti határnál is eláll az eső, ugyanakkor a Dunántúl délnyugati részei fölé záporok sodródhatnak. Csütörtökön a felhős tájakon is szakadozik a felhőzet, általában sok napsütés valószínű a gomolyfelhő-képződés mellett. Helyenként - nagyobb eséllyel a délnyugati és északkeleti országrészben - fordulhat elő zápor. Erős széllökések ma a Dunántúlon és a délkeleti tájakon lehetnek, holnap már csak élénk széllökések kísérik az északnyugati szelet.

A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul, de a Dunántúl szélcsendes, derült tájain gyenge fagy is lehet. A legmagasabb nappali hőmérséklet csütörtökön többnyire 12 és 17 fok között valószínű.

Távolabbi kilátások péntektől hétfőig:

A következő napokban jobbára derült, napos időre van kilátás, általában kevés gomoly-, illetve fátyolfelhővel. Szombatig néhol előfordulhat zápor, egy-egy zivatar, vasárnap és hétfőn nem lesz csapadék. A déli, délkeleti szelet elsősorban az Észak-Dunántúlon kísérik élénk, helyenként erős lökések. Egyre enyhébb éjszakákra számíthatunk és erősödik a nappali felmelegedés.

HungaroMet: 2024. április 24. 13:20 (11:20  UTC)  [pdhw]