Előzetes a jövőből - 2024 éghajlati és időjárási szélsőségei
Összefoglaló
2025. március 12-én a HungaroMet Magyar Meteorológiai Szolgáltató Nonprofit Zrt. Előzetes a jövőből - 2024 éghajlati és időjárási szélsőségei címmel „évértékelő” workshopot szervezett az éghajlat, az agrometeorológia és a veszélyes időjárási események témájában. Megnyitó beszédében Szépszó Gabriella, kutatás-fejlesztési igazgató elmondta, hogy a rendezvény egy tavaly indított sorozat második pontja, melynek célja az újságírók támogatása az éghajlatváltozás szakmailag hiteles és modern kommunikációjában.
Délelőtti szekció
A délelőtti szekcióban – melynek a Magyar Meteorológiai Társaság is társrendezője volt – három előadás mutatta be a tavalyi évet.
Elsőként Szentes Olivér (Éghajlatkutatási Osztály) foglalta össze, hogy a 2024-es év hogyan illeszkedik a már 125 éves mérési sorba. Elmondta, hogy 2024 globálisan, Európában és Magyarországon is a legmelegebb volt 1901 óta, hazai szinten csupán egy hónap, a november középhőmérséklete maradt az 1981-2020 átlag alatt. Számos rekord dőlt meg, leginkább a hőmérséklettel kapcsolatban.
A második előadásban a 2024 év időjárásának mezőgazdasági hatásairól hallhattunk Erdődiné Molnár Zsófiától (Éghajlatkutatási Osztály). A legfontosabb jellemzőket a cím is tartalmazta: korai tavasz, nyári aszály, extrém hosszú szezon. Az előadás második részében Kovács Attila (Éghajlatkutatási Osztály) a HungaroMet honlapján rendszeresen megjelenő agrometeorológiai elemzésekben használt műholdas információkról adott tájékoztatást, többek között arról is, hogy a műholdas produktumok milyen kapcsolatban vannak a kukorica és a búza terméshozamával.
A harmadik előadásban Vaszkó András (Veszélyjelző Osztály) elsőként a veszélyjelzésben használt „figyelmeztetés” – „riasztás” elnevezések közti különbségre hívta fel a figyelmet, majd néhány szélsőséges, látványos, de komoly károkat is okozó időjárási eseményt mutatott be a 2024-es évből.
Délutáni szekció
A délutáni szekció célja az volt, hogy interaktív foglalkozás keretében megvitassuk az elhangzott előadásokat, főként abból a szempontból, hogy milyen módon lehetne közérthetőbbé tenni tartalmukat különféle újságírói és vizuális technikák alkalmazásával. A részvételt regisztrációhoz kötöttük, ez kiváló alkamat kínált arra, hogy növeljük médiakapcsolataink számát, és felmérjük a jelentkezők érdeklődését. A regisztrációs kérdőív eredménye alapján a délelőtti program szerint három csoportba (Éghajlat, Veszélyes időjárási helyzetek, Agrometeorológia) soroltuk az érdeklődő újságírókat. A délutáni szekcióban 14 újságíró, illetve kommunikációval foglalkozó szakember vett részt. Olyan szakmai civil szervezetek, független és állami hátterű sajtóorgánumok, valamint edukációs célú platformok képviselői, melyek a klímavédelemről, fenntarthatóságról és környezeti ügyekről közérthetően, igényesen kommunikálnak. Az előadókon kívül több kolléga is résztvett a csoportmunkában a HungaroMet részéről.
Ezen kérdések mentén zajlott a beszélgetés:
- Melyik előadás volt Ön számára a legérdekesebb?
- Melyikben volt a legtöbb új információ?
- Fel tudja-e használni a hallottakat?
- Az előadások mondanivalóját, tartalmát lehet-e színesebbé, a nagyközönség számára emészthetőbbé tenni újságírói technikákkal, különféle ábrázolási lehetőségekkel?
- Az ábrák érthetők-e, tudná-e használni őket jelen formájukban? Infografika jobban felkeltené-e az érdeklődést? Volna-e Önöknél újságírói kapacitás infografika készítésére?
- Van-e javaslata a hallottak hatékonyabb kommunikációjára?
- Milyen szempontokat tartanak fontosnak egy hír vagy cikk szerkesztése során?
- Érdekelné-e egy sajtótájékoztató az évszakok zárultával ezekről a témákról?
- Mi a fő take-home message a mai napból?
Összefoglaló a csoportmunkákról
A három csoport munkájának közös tanulsága az volt, hogy az éghajlati és agrometeorológiai adatok, valamint a veszélyes időjárási helyzetek kommunikációja akkor hatékony, ha vizuálisan szemléletes, közérthető és gyorsan feldolgozható formában történik. Kiemelten fontos az infografikák, interaktív térképek, grafikonok alkalmazása, valamint az, hogy az adatokat kontextusba helyezzük, példák, történetek – akár gazdálkodói tapasztalatok, akár korábbi szélsőséges időjárási események visszacsatolása révén.
A résztvevő újságírók hangsúlyozták, hogy a laikus közönség eléréséhez a hiteles, de közérthető tudományos háttér elengedhetetlen. Ehhez médiatréningek, kommunikációs képzések, szerkesztett sajtóanyagok és jól megválasztott címek is szükségesek. Az adatok hírértékének kiemeléséhez célszerű extrém eseményeket a címekbe helyezni, illetve figyelemfelkeltő képeket, szövegeket használni, például a közösségi média felületeken kérdésfelvetéssel vagy képre írt szöveggel ösztönözve az interakciót. Ugyanakkor mindig fontos figyelni arra, hogy a szakmai hitelességet ne áldozzuk fel a hatásosság oltárán: azaz a cím legyen összehangban a tartalommal.
Felmerült az igény sajtólista létrehozására, rendszeres hírlevelek és közlemények küldésére, amelyek könnyen átvehetők, illetve az észlelők által készített képek adatbázisba gyűjtésére és jogilag tisztázott felhasználására is nagy az igény. Szintén javasolták a met.hu weboldal felhasználóbarátabbá tételét, valamint az animációk és térképek interaktív, nagyítható formában való elérhetővé tételét.
A szezonális tájékoztatók hasznosságáról megoszlottak a vélemények, de egy globális kitekintéssel bővített évszakzáró összefoglalót többen is támogattak. A kommunikációban szemléletváltást javasoltak: mutassuk be, hogy a különböző időjárási helyzetek milyen hatásokkal járnak, mit jelentenek a gyakorlatban (pl. terméskiesés, fakidőlés, UV-sugárzás hatása).
Összességében minden csoport azt hangsúlyozta, hogy a meteorológiai tudás közérthető, kreatív és gyors kommunikációján múlik, mennyire tudjuk elérni és befolyásolni a közönség szemléletét az éghajlatváltozásról és az időjárási veszélyekről.
Letölthető előadások:
- Szentes Olivér: Eloadas_20250312_SzentesO.pdf
- Erdődiné Molnár Zsófia, Kovács Attila: Eloadas_202450312_ErdodiZs-KovacsA.pdf
- Vaszkó András: Eloadas_20250312_VaszkoA.pdf
A workshop kapcsán megjelent hírek:
- Kultura.hu: https://kultura.hu/hol-szetaztunk-hol-szetegtunk-2024-idojarasi-hullamvasutjan/
- Telex: https://telex.hu/techtud/2025/03/18/2024-homerseklet-idojaras-csapadek-rekordok-hungaromet
- HVG: https://hvg.hu/zhvg/20250318_idojaras-klimavaltozas-2024-rekordok-eve-hosegnapok-tropusi-ejszakak-hungaromet-meteorologia-ebx