Időjárási Napijelentésről
Az Időjárási Napijelentés az Országos Meteorológiai Szolgálat hivatalos kiadványa, melynek célja, hogy képet adjon Magyarország előző napi időjárásáról, ugyanakkor a benne szereplő adatok csak elsődleges ellenőrzésen estek át, ezért hivatalos igazolásban nem használhatók.
Az első oldali szöveges jelentésben Európa és Magyarország időjárási helyzetről olvashatunk. Ugyanitt a rövid és középtávú előrejelzés mellett megtalálható az 1871 óta - az adott napon - Budapesten mért legmagasabb és legalacsonyabb hőmérsékletek, illetve a sokévi átlag, és az attól való eltérés. A belső oldalakon Magyarország meteorológiai állomásain mért, illetve észlelt hőmérséklet, csapadék, szél, napfénytartam, stb. adatok láthatók. Az egész Európát magában foglaló fronttérkép a negyedik oldalon tekinthető meg.
A régi korok meteorológusai is hasonló módon mutatták be a napi időjárási helyzetképet. Kezdetekben, a XIX. század végén a Magyar Királyi Országos Meteorológiai és Földmágnesességi Központi Intézet Időjárási sürgöny-jelentést adott ki, mely az akkori Magyarország területére vonatkozóan tartalmazott adatokat. Az elmúlt több mint 100 év során többször változott a Napijelentés formája, a benne feltüntetett meteorológiai elemek és állomások száma.

Az Országos Meteorológiai Szolgálat szakkönyvtárában megtekinthető és kutatható az Időjárási Napijelentés, melynek első – fennmaradt – példányát 1893. július 1-én adták ki és jelenlegi formáját 2012-ban nyerte el.
A kiadvány digitalizált formában megtalálható a honlapon, 2005-től kezdődően.
2015. július 8-tól az Időjárási Napijelentés kiadványában a radiációs minimum adat helyett az automatikusan mért felszínközeli hőmérséklet minimuma adat szerepel. További részletek olvashatók az OMSZ hírekben.

Országos Meteorológiai Szolgálat

2022. január 25. kedd

Az időjárási helyzet Európában

Nyugat-Európa felett egy nagy kiterjedésű anticiklon helyezkedik el, így arrafelé többnyire eseménytelen az időjárás. Nagy területen képződik köd, amely több helyen napközben is megmarad. A Skandináv-félsziget térségében déli irányba hosszan elnyúló frontok vonulnak, így arrafelé borult az idő, kisebb vegyes halmazállapotú csapadékról érkezett jelentés. Az Égei-tenger térségében ugyanakkor az Elpis névre keresztelt ciklon okoz változékony, szokatlanul télies időjárást, Görögországban és Törökországban többfelé 20-30 cm, lokálisan néhol ennél jóval nagyobb mennyiségű friss hó hullott. A görög szigetvilág térségében éjszaka sokfelé fagypont köré hűlt a levegő. A csúcshőmérséklet Európa délnyugati részén a legmagasabb, az Ibériai-félszigeten és Olaszországban többfelé 15 fok feletti, egy-egy helyen Portugáliában 18 fokot is mértek. A Kárpát-medence időjárását az anticiklon alakítja, így jobbára nyugodt, napos az idő, szerdán az anticiklon peremén egy újabb melegfront ér el bennünket, így több lesz a felhő az égen.

Magyarország időjárása

Hétfőn az ország nagy részén derült, napos idő volt a jellemző. Ez alól kivételt képez a nyugati határ és annak tágabb környezete, mivel ott napközben is alacsonyszintű felhők takarták el a napot, arrafelé hószállingózás, gyenge havazás még előfordult. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában -3 és +3 fok között alakult, a leghidegebb a hófödte keleti és dunántúli tájakon volt. Éjszaka a nyugati tájak kivételével eleinte jobbára derült volt az ég, majd hajnalra északnyugat felől elkezdett erősen megnövekedni a felhőzet. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet északnyugaton -8 és -2, másutt -16 és -8 fok között alakult. A ma reggelig lehullott csapadék mennyisége mérőállomásainkon sehol sem érte el az 1 mm-t.

Várható időjárás az ország területén szerda éjfélig:

A déli országrészben eleinte még várható némi napsütés, de fokozatosan ott is megnövekszik a rétegfelhőzet. Szerda reggelig országszerte általában erősen felhős vagy borult lesz az ég, legfeljebb átmeneti, kisebb szakadozások lehetnek a felhőzetben. Elsősorban a Dunától keletre éjszaka zúzmarás köd is képződhet, mely napközben helyenként tartósan meg is marad. Holnap a déli óráktól a keleti országrész kivételével fokozatosan szakadozik, csökken a felhőzet, az ország nagy részén pár órás napsütés is valószínű. A keleti, északkeleti határ közelében időszakosan gyenge havazás, másutt legfeljebb jelentéktelen hószállingózás fordulhat elő. Kedden a nyugati szelet a főváros térségében, majd szerdán már az északnyugati szelet nagy területen kísérhetik élénk, esetleg erős lökések, míg keleten végig gyenge marad a változó irányú légmozgás.

A legalacsonyabb hőmérséklet általában -3 és +2 fok között várható, de északkeleten és az átmenetileg kevésbé felhős tájakon ettől több fokkal hidegebb is lehet. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában +2 és +7 fok között várható, de a tartósan borult, ködös keleti tájakon fagypont alatti maximumokat mérhetünk.

Távolabbi kilátások csütörtöktől vasárnapig:

Mozgalmas időre számíthatunk, északnyugat felől frontok érnek el bennünket. Csütörtökön és a szombati nap második felében felhős idő valószínű, főleg utóbbi időszakban több helyen is vegyes halmazállapotú csapadékkal. Péntek és vasárnap napközben azonban felszakadozik, csökken a felhőzet, felhőátvonulások várhatók, ugyanakkor sokfelé lesz erős, viharos az északnyugati szél. A hőmérséklet hullámzik.

HungaroMet: 2022. január 25. 13:40 (11:40  UTC)  [pdhw]