HungaroMet: 2025. május 5. 11:18
Hogyan ismerhető fel könnyen egy szupercella?
Ha rendelkezésünkre áll a 0–6 km-es átlagszél vektora, valamint a Bunkers right és Bunkers left mozgásvektorok, a szupercella helyzete és mozgásiránya meglepően jól behatárolható – különösen, ha mindezt radarképre illesztjük (1. ábra).
A szupercellák általában a jobb oldali Bunkers-vektor mentén mozognak, ami a 0–6 km-es szélnyírási profil alapján jobbra tér el az átlagos áramlástól. Ha a radarreflektivitás maximumai, vagy a mezociklon az alapáramláshoz képest jobbra térülnek el, és a Bunkers right irányba haladnak, az erős indikátora lehet egy klasszikus jobbra kitérő szupercellának (2. ábra).
A Bunkers left vektor pedig a ritkábban előforduló, balra kitérő szupercellák vagy kisebb zivatarcellák mozgására utalhat.
A radarkép + Bunkers-vektorok kombinációja az egyik legegyszerűbb, de egyben leghatékonyabb módszer is a szupercellák korai azonosítására és követésére – akár nowcasting, akár riasztás-kiadás előtt állunk.
A hosszabb élettartam (legalább 1-2 óra) is természetesen ismertetőjele a szupercelláknak, de erre, illetve a szupercellák más fontos karakterisztikájára most nem térünk ki.
Egycellás zivatarok és a Balaton mellett kialakult szupercella mozgása.
A Balaton mellett kialakult szupercella mozgása, a Bunkers right mozgásvektorral.