2024. április 19. péntek
Tanulmányok

Meteorológiai rekordok szeptembere

Tóth Tamás

" Emberemlékezet óta nem tapasztaltunk ilyet. " - hangzik el gyakran a tudósításokban az a közhelynek tűnő kijelentés, amelyet televíziós riporterek kérdéseire válaszolva rendszeresen hallhatunk egy-egy nagyobb vihar után. Ha 2011 szeptemberének időjárásáról forgatnánk egy nagyratörő riportot átlagemberek vagy akár meteorológusok bevonásával, a fenti megállapítás egyáltalán nem is lenne túlzás, ugyanis az elmúlt 61 év megbízható meteorológiai feljegyzéseit megvizsgálva (a tizenhat napfényadatot folyamatosan, adott pontban rögzítő meteorológiai főállomás adataival számolva) a havi országos átlaghőmérséklet rekordja immáron a múlté, de napfénytartam tekintetében is rekord első lehet (ha az összes napfényadat rögzítésre kerül).
1. ábra
A szeptemberi hőmérséklet-napfénytartam diagram 1951-től napjainkig. A vízszintes tengelyen a
középhőmérséklet van feltüntetve Celsius fokban, míg a függőleges tengelyen a havi napfénytartam órában.
Látható, hogy 2011-ben rendkívül meleg és napos szeptembert hagytunk magunk mögött.
A több mint száz hivatalosan működő, automata meteorológiai állomás adatai alapján az idei szeptemberi havi középhőmérséklet országos átlaga kerekítve elérte 19 fokot, ami több, mint 3 fokkal meghaladja az 1971-2000 közötti harmincéves időszak középértékét. Ilyen meleg szeptember gyakorlatilag egy augusztusi középértéknek is megfelelne, sőt, ha egy kicsit több vízgőz lett volna a légkörben, akkor a hónap végén magasabb minimumhőmérsékletek is előfordulhattak volna, ami még tovább emelte volna a középértéket. Bár mindössze két alkalommal dőlt meg az adott napra vonatkozó hőmérsékleti maximumrekord (szeptember 4-én Túrkevén 34,8°C, szeptember 11-én Bugacon 34,9°C-ot regisztráltak a mérőműszerek), de szinte a hónap több, mint egyharmadában rekord közelében alakultak a napi csúcshőmérsékletek. Éppen ezért sem meglepő, hogy a napi maximumhőmérsékletek szeptember havi átlaga is új rekordot állított fel: Baján és Törökszentmiklóson a szeptemberi átlagos havi maximumhőmérséklet elérte a 28,4 fokot. Sőt mi több, Törökszentmiklóson a nyári napok száma is új szeptemberi rekorddal büszkélkedhet, ami azt jelenti, hogy szeptemberben 28 napon haladta meg a napi maximumhőmérséklet a 25 fokos küszöbértéket (összehasonlításképpen egy másik véglet: tavaly szeptemberben egyetlen nyári nap sem fordult elő Magyarországon!) A meleg szeptember természetesen megmutatkozott állóvizeink hőmérsékletén is, ugyanis a hosszúra nyúlt ősz eleji strandszezonban a Balaton vizének átlaghőmérséklete Siófoknál 21,1 fok volt, ami szintén új csúcsnak minősül.
2. ábra
Nyárias naplemente szeptember 21-én verőcei Duna parton.
Még a Duna vízének hőmérséklete is gyakran 20 fok felett alakult szeptember hónap folyamán.
A fotót Tikos Gábor készítette.
Valószínűleg az idei vénasszonyok nyarának végén egyes magyar borvidékeken kiemelkedően jó évjáratú bor fog teremni, amiben nem kis szerep jut a rendkívül hosszú napos időszaknak. Az idei év kilencedik havában ugyanis a meteorológia történetében először kezdődik 3-as számmal szeptember havi napfényes órák száma. A napfény városa tehát abszolút hű maradhat a nevéhez, hiszen a szegedi reptér mellett működő meteorológiai főállomáson hajszálpontosan 300 órát sütött a nap, ami 3,7-órával haladja meg a korábbi csúcsot. A havi napfényes órák számának rekordja egyébként augusztusban is megdőlt, akkor Békéscsabán 358,9 órányi napsütést regisztráltak az ún. Campbell-Stokes-féle napfénytartammérővel (3. ábra).
3. ábra
A Campbell-Stokes-féle napfénytartammérő a péri repülőtéren.
A fotót Acsai Péter készítette. Forrás: www.metnet.hu
Természetesen a meleg, napfényes időjárás csapadékszegény hónapot eredményezett szeptemberben, emiatt az ország nagyobb részén már súlyos aszályhelyzet alakult ki. Október 1-jén a felső 1 m-es talajrétegben az Alföld közepén szinte nincs is nedvesség, legalábbis a növények számára ez már nem hozzáférhető mennyiség (4. ábra).
4. ábra
Talaj felső 100 cm-es rétegének átlagos víztartalma a hasznos vízkészlet %-ában kifejezve 2011. október 1-jén.
Végezetül fontos kiemelni, hogy a fentebbi rekordokra vonatkozó megállapítások azért nem ölelnek fel hosszabb időintervallumot, mert a múlt század első felére vonatkozóan még hiányos az elektronikus formában elérhető meteorológiai adatbázis, valamint eleve kevesebb pontos mérési és megfigyelési adat áll rendelkezésünkre.
Mivel a fenti összeállítás az adatok alacsony feldolgozottsági szintjénél készült, ezért a megjelenített adattartalom hivatalos igazolásban nem használható fel!
Készült: Szeged, 2011. október 2.
Meteorológiai rekordok szeptembere