OMSZ: 2017. augusztus 10. 12:11
A nyár első felének heves zivataros krónikája viharvadász szemmel
![]() |
A Viharvadász Egyesület által lebonyolított, igen termékenynek bizonyuló nyár eleji viharvadászatokból szemezgetünk az alábbi összefoglaló írásban, melyet számos remek felvétel is színesít a hazánkban kialakult heves zivatarokról. |
Kun Sándor (Viharvadászok Egyesülete), Csirmaz Kálmán (Országos Meteorológiai Szolgálat)
A június–július igen mozgalmasan alakult viharvadász szempontból, ezen belül is július eleje különösen szupercellásra sikerült. A június eleje inkább az egycellás, multicellás zivataroknak kedvezett, majd a hónap közepén megjelentek az első szupercellák. Csirmaz Kálmán, az Egyesület oszlopos tagja, nem mellesleg az Országos Meteorológiai Szolgálat munkatársa egy miniszupercellát örökített meg a Balatonnál.
1. kép: Közeledő miniszupercella a Bakony felett
A cella elérve a Balatont legyengült, és kiáramlás-dominánssá vált, csapadéksávja függönnyel vonta be az északi partot.
2. kép: Csapadéksáv a szupercella maradékában a Balaton északi partja felett
A teljes beszámoló az alábbi oldalon érhető el:
A szupercellák súlypontja ezt követően áttevődött a nyugati határszélre, ahol Hérincs Dávid szpotterünk (és alkalmi viharvadászunk) többször is résen volt a forgó zivatarokat illetően. Június 12-én két szupercellát is megfigyelt, amiből az egyik egy ritka példánynak, egy balra haladó cellának bizonyult.
3. kép: Egy balra térülő szupercella fal- és peremfelhője Szombathely közelében
Dávidot néhány napon belül újra meglátogatták a szupercellák: a június 16-i napon a szakmai érdekességek mellett az ég színei is bőven adtak dokumentálni valót.
4. kép: A lemenő nap által rózsaszínre festett miniszupercella Vas megyében
A két nap beszámolói az alábbi oldalakon érhetők el:
Sajnos a természet nemcsak a szépségét, hanem a pusztító oldalát is megmutatta ebben a hónapban. Június 21-én egy igen intenzív szupercella vonult végig Északkelet-Magyarországon, több helyen jelentős károkat okozva. Palla Lénárt viharvadászunk nemcsak a bámulatos és egyben félelmetes struktúrájú cellát örökítette meg, hanem a környéket (Halmaj, Megyaszó települések) ért jelentős károkról is hírt adott.
5. kép: Heves szupercella Borsod megyében június 21-én
6. kép: Nagyméretű (azaz 5 cm-t meghaladó átmérőjű) jégszemek a szupercellából
7. kép: A jég által megrongált házak Megyaszón
Palla Lénárt beszámolója:
Ugyanezen a napon a Viharvonal csapata is útra kelt, hogy megörökítse az eseményeket. Végül a Borsodban pusztító cellát ők is elkapták.
8. kép: Szupercella Hejőpapi térségében
9. kép: Látványos felhőstruktúrák
A Viharvonal bővebb beszámolója:
Július hónap nagyjából ott folytatta, ahol június abbahagyta, sőt, az időjárás még nagyobb fokozatba kapcsolt: a hónap első 12 napjából 8-on sikerült hazánkban szupercellát megfigyelni. Viharvadászaink, szpottereink ekkor sem tétlenkedtek, ugyanis számos remek dokumentáció készült az esetekről.
Július 5-én szupercella invázió tombolt nyugaton, Hérincs Dávid szerencsére ekkor is résen volt, és legalább öt szupercellát is levadászott Szombathely térségében.
10. kép: Kialakuló szupercella és tükörkép
11. kép: Egy újabb balra térülő szupercella
Hérincs Dávid bővebb beszámolója:
Keleten sem maradtak forgó zivatarok nélkül, július 6. és 8. között Kun Sándor például több távoli és közeli szupercellát megörökített Debrecen térségében.
12. kép: Szupercella visszanyíródó üllője a délkeleti országrész felett (Debrecenből szemlélve)
13. kép: Szupercella csapadékmentes feláramlási alapja Debrecennél
Kun Sándor teljes beszámolója a napról:
Július 10-én a legnagyobb eseményt egy Somogy megyében kialakult, majd a Balaton keleti részét is telibe találó, balos mozgású szupercella szolgáltatta, amely sajnos több helyen, Karádon és Siófokon is jelentős szélkárokat okozott a térségben. A cellában kialakuló ún. légzuhatag (angolul „downburst”) áthaladt a Balatonaligai szélműszer fölött is, amely extrém magas, 157 km/h-s széllökést regisztrált. Csirmaz Kálmán a Siófoki Obszervatórium tetejéről örökítette meg a légzuhatagot.
14. kép: Extrém erős légzuhatag Balatonaliga térségében
A cellát a Viharvonal két tagja, Boldis Beáta és Papp Péter levadászták, a légzuhatag az ő képeiken is tetten érhető.
15. kép: Légzuhatag egy másik szemszögből
Másnap kiszálltak felmérni a szélkárokat Szabadegyháza és Sárosd között, amelyek a képek tanúsága szerint (tőből kicsavart hatalmas fák) sajnos nem maradtak el a siófoki és karádi pusztítás mögött.
16. kép: Tőből kicsavart fa a légzuhatag nyomán
Boldis Beáta és Papp Péter beszámolója:
Az igazi csattanó viszont július 11-én jött el (és zárta le a hónap eleji dömpinget), amikor is bámulatos struktúrájú szupercellák haladtak el délnyugaton. A szörnyeket oszlopos tagjaink, Bondor Gyula és Sebestyén Ádám tankönyvbe illő módon fogta el és örökítette meg.
17. kép: Szupercella Amerikát idéző, masszív falfelhője
18. kép: UFO-formát öltő, rotáló csapadékmentes feláramlási alap és falfelhő
Bondor Gyula és Sebestyén Ádám bővebb beszámolója:
Ugyanezen celláknál délvidéki viharvadászaink is résen voltak, Kacs Dávid, Schmall Rafael és Papp Péter olyan képekkel jelentkezett, amire még az USA-ban is elismerően csettintenének.
19. kép: A Kacs Dávid által megörökített szupercella Kaposvár térségében
20. kép: Schmall Rafael fogása július 11-én Somogyban
21. kép: Papp Péter szupercellája éjszakai villámfénynél
Kacs Dávid beszámolója (amely tartalmazza a július eleji élményeit is):
Schmall Rafael beszámolója:
Papp Péter beszámolója: