2025. július 15. kedd
Elemzések, szöveges előrejelzések

HungaroMet: 2025. július 14. 16:14

További csapadékra várva

A múlt héten a rendkívüli szárazság után számottevő csapadék érkezett hazánkba, a lehullott mennyiségben azonban nagy területi különbségek mutatkoztak. Az aszály országszerte mérséklődött, nagy területen meg is szűnt, térképeinken mutatjuk a részleteket. Az előttünk álló héten is várható csapadék, zömében záporos, azaz egyenlőtlen területi eloszlásban. Amennyiben ez a várt csapadék ténylegesen lehull, akkor még van esély kapásnövényeinknél egy elfogadható termésre.

Az elmúlt héten jelentős változás állt be időjárásunkban. A hétfőn érkezett hidegfront csaknem országszerte viharos széllel, és záporokkal, zivatarokkal vonult át. A legerősebb széllökések helyenként a 100, néhol a 130 km/h-t is meghaladták igen komoly károkat okozva (1. ábra). A hét első három napján sokfelé esett kiadós csapadék, csütörtöktől vasárnapig elszórtan alakultak ki záporok, zivatarok. Összességében az elmúlt héten jellemzően 20 és 50 mm közötti mennyiség esett nagyon egyenlőtlen területi eloszlásban (2. ábra). Nyugaton, északnyugaton és néhány nagyobb felhőszakadás által érintett foltban 50-80 mm-t is előfordult, míg a középső és keleti országrészben egész héten nem esett 20 mm. Ahol 40-50 mm-t elérő vagy meghaladó mennyiség esett, ott átnedvesedett a talaj felső fél méteres rétege, a Dunántúl keleti felén és a délkeleti, keleti országrészben azonban többfelé továbbra is kritikusan száraz a talaj (3. és 4. ábra). Országszerte mérséklődött, többfelé, főként a Dunántúlon nagy területen meg is szűnt a mezőgazdasági aszály (5. ábra).
A hőmérséklet a Dunántúlon már hétfőn visszaesett, míg a keleti országrészben még 37-38 fokos csúcsértékek voltak (6. ábra). Szerdán már csak 18-23 fokig melegedett a levegő, majd a hét második felében ismét erősödött a nappali felmelegedés, vasárnap már kevéssel 30 fok fölötti értékek voltak a jellemzőek.

Az őszi vetések java része már a tárolókban, a még le nem aratott táblákban a záporok minőségi romlást okoznak.
A nyári növényeket rendkívül megviselte a júniusi, július eleji csapadékhiány, az állományok zöld tömege jóval kevesebb az ilyenkor szokásosnál, fejletlenebbek. A kukorica a címerhányás fázisában (7. ábra), a napraforgó pedig teljes virágzásban van (8. ábra). A hét első felében hullott csapadék életmentőnek bizonyult ezen kultúrák számára, hazánk nagyobb részén azonban ez csak a „tűzoltásra” volt elég. Miskolc térségében, ahol az ország többi részéhez képest kevesebb eső esett, még bírják a növények, cső is mutatkozik (9. ábra), a tányérok is meglepően szépek (10. ábra), de továbbra is kevés a talajban a nedvesség, nagyok a repedések a talajban (11. ábra). Amennyiben további jelentős csapadék érkezne, még elfogadható lenne a termés.

A múlt hét első felében az időszak 55-90%-ában vizes vagy nedves volt a növények levelének felülete. Hosszú idő óta először volt kedvező körülmény a gombás megbetegedések kialakulásához. Párás levegő jóval rövidebb ideig fordult elő.

A legfrissebb NDVI vegetációs index térképeink a június közepére vonatkozó állapotot mutatják. Az index értéke hazánk nagyobb részén tovább csökkent a csapadékhiány és az őszi vetések érése miatt, a csökkenés csak az erdőkkel nagyobb arányban borított vidékekre nem jellemző. Az anomália térkép a megelőző időszaknál jóval nagyobb területen mutatja az aszály hatását, a legsúlyosabb helyzet az Alföldön van.

A kukoricatermesztésben használatos 10 fokos bázishőmérséklettel április 1-től számolt hőösszeg jelenleg többnyire 750 és 850 foknap között alakul, a magasabb értékek a déli országrészben jellemzőek, az alacsonyabbak északon (12. ábra). Az aktuális értékek a tavalyiaktól mintegy 80-140 foknappal vannak elmaradva, a sokéves átlagot viszont 10-50 foknappal meghaladják. Ez alól csak az északkeleti országrész kivétel, ahol kissé elmaradnak az átlagtól. Ez azt jelenti, hogy a vegetáció jelenlegi fejlettsége a tavalyitól jelentősen elmarad, de többnyire átlagosnak mondható vagy annál kissé előrébb jár.

A kukorica számára ideális, illetve a tényleges időjárási paraméterek (csapadék, talajnedvesség, hőmérséklet) összevetését mutatjuk be ezúttal a Kaposvár és Nyíregyháza körüli területre vonatkozó agrogramokon* (13. és 14. ábra). Idén a talajok alaposan átnedvesedtek a márciusi esőzések során. Április első fele viszont országszerte száraz idővel telt, sokat száradt a felszínközeli talajréteg. A hőmérséklet is visszaesett, a talaj hőmérséklete csak a hónap közepére érte el tartósan a vetéshez optimális 10 Celsius fokos küszöbértéket. A hónap közepétől fordult csapadékosabbra az időjárás, a több hullámban érkező záporok, zivatarok azonban területileg nagyon egyenetlenül öntöztek. A délnyugati, középső és északi országrészek bőven kaptak csapadékot, míg az Alföldön nagyobb, a Kisalföldön kisebb területek csaknem teljesen szárazon maradtak, így arrafelé igen nehézkes volt a kelés, a szezon rögtön aszályos idővel indult. Május második hetétől hűvösre fordult az idő, de csapadék nem esett elég és az is egyenetlenül. Az Alföld jelentős része kimaradt a csapadékból, arrafelé nem enyhült az aszály, kritikussá vált a helyzet. A magok ott is kikeltek, de szenvedtek az aszálytól. Május utolsó dekádjában érkezett jelentősebb eső a keleti tájakra is, mely átmenetileg sokat javított a körülményeken, de a hónap vége és a június ismét száraz időt hozott. Medárd sem hozta meg a várt csapadékot, a hónap közepére az aszály az egész országra kiterjedt és egyre fokozódott. Egész június alig hozott csapadékot, az aszály egyre nagyobb mértéket öltött, majd július első hetének végén tetőzött. Július második hetében több hullámban országos csapadék érkezett, mely sokfelé életmentő volt. Szeszélyes területi eloszlásban az ország mintegy harmada alaposan megázott (>40 mm), harmada 20-40 mm-t kapott, harmadán viszont kevés esett (A hőmérséklet kezdetben kedvezően alakult az állományok fejlődéséhez, a májust jellemző tartósan hűvös idő azonban nem tett jót, nehezen fejlődtek a növények a hideg idő miatt. A nyári meleg a júniussal érkezett meg elég hirtelen és tartósan. A halmozott hőösszeg a májusi lemaradást júniusra behozta, majd július elején ismét egy kis elmaradást gyűjtött össze.

Az előttünk álló héten több hullámban is óceáni eredetű, így többször nedves, mérsékelten meleg léghullámok érkeznek fölénk nyugat felől. Több napon is várhatók záporok, zivatarok, helyenként tartós eső is, főleg szerdán és csütörtökön. A hét végre csökken a csapadékhajlam. Összességében a héten nagy területen hullhat területi átlagban 20-30 mm csapadék, de annak záporos formája miatt ismét nagyok lehetnek a területi különbségek. A talajok kezdetben többnyire száradnak, majd szerdától sokfelé növekedni fog a nedvességtartalmuk. A hőmérséklet a mai kánikula után napról napra mérséklődik, a mélypont csütörtökön valószínű, akkor a csúcsérték 20 és 27 fok között valószínű, majd a hét végére ismét melegszik az idő, vasárnap már ismét 30 fok körül, kissé a fölött várhatók a maximumok.

A napi munkák tervezéséhez, a rövid távú döntéseknél érdemes a legfrissebb méréseket, és a folyamatosan frissülő előrejelzéseket figyelemmel kísérni a HungaroMet honlapján, mert ezen elemzésünkben csak vázlatosan írjuk le a várható időjárást. A tíz percenként frissülő radar adatok mellett az előrejelzések, valamint itt az agrometeorológiai oldalon a speciális elemeket tartalmazó, folyamatosan frissülő, meteorológiai elemenkénti bontásban csoportosított térképes előrejelzések sok hasznos és jelen szöveges elemzésnél frissebb információt adhatnak. Az időjárás aktuális és várható alakulásával kapcsolatban telefonos információs szolgáltatásunk (06 90 603421), és Meteora mobil alkalmazásunk is rendelkezésre áll.

A HungaroMet Magyar Meteorológiai Nonprofit Zrt. az agro.met.hu oldalán a mezőgazdasági termelést érintő időjárási és más természeti kockázatok kezeléséről szóló 2011. évi CLXVIII. törvény által előírt, mezőgazdasági káresemények termelői bejelentésének alapját képező információkat jelenít meg (agrárkár-enyhítés). A rendszer a HungaroMet mintegy 120 automata mérőállomásán, továbbá közel 500 csapadékmérő állomásán mért adatai alapján működik. Az aszály jogszabályban előírt feltételeinek megállapításához földfelszíni méréseink mellett a radaros csapadékmérést is felhasználjuk, amivel pontosabb képet kapunk a csapadékhullás területi eloszlásáról.

Készült: 2025. július 14.

* A kukorica számára ideális, illetve a tényleges időjárási paraméterek (csapadék, talajnedvesség, hőmérséklet) összevetése látható az agrogramnak elnevezett ábrán a növény vegetációs időszakában. A legfelső, a csapadékot ábrázoló grafikonon megjelenik a napi csapadék (bal oldali tengelyen), az időszak során összegzett és a növény számára optimális összegzett csapadék (jobb oldali tengelyen). Így jól látszik a két utóbbi érték közötti eltérés, ami a csapadékhiányt vagy -többletet mutatja. A talajnedvesség ábrán a növények számára felvehető hasznos vízkészlet százalékában vannak megadva az értékek. A talajnedvesség május 15-ig a fölső 20 cm-es, majd ez után a fölső 50 cm-es réteg nedvességét mutatja. A már kritikusnak tekinthető 40%-os érték alatti időszakot pirossal emeljük ki. A hőmérséklet ábrán a ténylegesen mért érték mellett a növény számára optimális napi középhőmérsékletet (bal oldali tengelyen), valamint a görgetett hőösszeget (10 Celsius fokos bázissal) és ennek optimális értékeit mutatjuk be (jobb oldali tengelyen).


1. ábra
A napi legerősebb széllökések nagysága 2025.július 7-én (km/h)


2. ábra
10 napos csapadékösszeg 2025. július 13-ig (mm)


3. ábra
Talajnedvesség a talaj felső 20 centiméteres rétegében a növények számára hasznosítható vízmennyiség arányában 2025. július 13-án (%)


4. ábra
Talajnedvesség a talaj felső 50 centiméteres rétegében a növények számára hasznosítható vízmennyiség arányában 2025. július 13-án (%)


5. ábra
Mezőgazdasági aszályszint nyári kultúrákra 2025. július 13-án


6. ábra
Maximum hőmérsékletek 2025. július 7-én (Celsius fok)


7. ábra
Kukorica Miskolc térségében 2025. július 14-én (fotó: Kovács Attila)


8. ábra
Napraforgó Miskolc térségében 2025. július 14-én (fotó: Kovács Attila)


9. ábra
Kukorica Miskolc térségében 2025. július 14-én (fotó: Kovács Attila)


10. ábra
Napraforgó Miskolc térségében 2025. július 14-én (fotó: Kovács Attila)


11. ábra
Kukorica tábla nagy repedésekkel a talajban Miskolc térségében 2025. július 14-én (fotó: Kovács Attila)


12. ábra
Az április 1-től 10 fokos bázishőmérséklettel kukoricára számolt hőösszeg alakulása 2025. július 13-án (foknap)


13. ábra
Kukoricára vonatkozó agrogram Kaposvár térségére 2025. július 13-ig
(részletes magyarázat a szöveg vonatkozó részében)


14. ábra
Kukoricára vonatkozó agrogram Nyíregyháza térségére 2025. július 13-ig
(részletes magyarázat a szöveg vonatkozó részében)