2024. december 10. kedd
Elemzések, szöveges előrejelzések

HungaroMet: 2024. október 10. 12:23

Kedvező körülmények

A csapadékos idő holnapig folytatódik, majd szombattól egy szárazabb időszak következik. A talaj jelenleg kellően nedves az őszi vetések számára, optimálisan fejlődhetnek. A hét végétől a többé-kevésbé napos időben pedig jól lehet majd haladni az őszi mezőgazdasági munkákkal.

A múlt héten szerdán, csütörtökön és pénteken egy hullámzó frontrendszer hatására országszerte újabb, igen jelentős mennyiségű csapadék hullott. Vasárnap keleten esett néhány milliméter, majd szerdán egy újabb front okozott többfelé kisebb esőt, záporokat. A többi napon nem volt számottevő csapadék. Múlt szerdától vasárnapig alig volt napsütés, borongós, sokfelé párás idő volt. Összességében az elmúlt tíz nap csapadékösszege jellemzően 30 és 60 mm között alakult, inkább csak délkeleten maradt 15 és 30 mm között (1. ábra). A 30 napos csapadékmennyiség a sokéves átlag többszöröse (2. ábra), többnyire 100-150 mm, míg délkeleten 80-100 mm. A júliusi és augusztusi hiány javarészt most pótlódott, már a 90 napos összeg is kezdi utolérni a szokásos értéket (3. ábra). A talaj felszíne sokfelé sáros, a fölső 50 cm-es talajréteg csaknem országszerte telítetté vált (4. ábra), az ettől mélyebb rétegbe is egyre több nedvesség jut, bár az Alföldön továbbra is igen jelentős a nedvességhiány (5. ábra).
A hőmérséklet a múlt hét második felében alig változott napközben, a minimumok 10 fok körül alakultak, napközben pedig a sok felhő miatt csak pár fokot melegedett a levegő. Hétfőre a keleti részek kivételévél kiderült az ég, ezért az elmúlt egy hét leghidegebb éjszakája hétfő reggelre alakult ki, de fagy 2 méteres magasságban nem fordult elő (6. ábra). Keddtől intenzív melegedés kezdődött, aznap a csúcsértékek hazánk nagyobb részén 25 Celsius fok közelében alakultak, csak északkeleten maradtak 20 fok alatt (7. ábra).

A gyakran csapadékos idő, a tartósan sáros talaj hátráltatja a még hátra lévő betakarítási munkálatokat, az őszi búza vetését, az őszi talajmunkákat. A már a földbe került magoknak azonban igen kedvező a nedves talaj: az őszi káposztarepce szépen fejlődhet, az őszi árpa pedig már sokfelé kisorolt. Az őszi búza magja is ideális körülmények közé kerül a jelenleg zajló vetés során, amennyiben a talaj megszikkad annyira, hogy arra rá lehessen menni a gépekkel.

A legfrissebb NDVI vegetációs index térképeink a szeptember második felére vonatkozó állapotot mutatják. Ekkor és a megelőző napokban jelentős mennyiségű csapadék hullott hazánkban, ami sokfelé a természetes vegetáció zöld tömegének növekedését eredményezte, főként a rétek, legelők sarjadtak újra. A rendkívül meleg és aszályos nyár után az anomália térképen még mindig többfelé van hiány az ilyenkor szokásos zöld tömeg mennyiséghez képest, a csapadékos időjárással azonban a pozitív eltérésű területek nagysága is jelentősen nőtt.

A folytatásban eleinte esős, majd szárazabb, az átlagosnak nagyjából megfelelő hőmérsékletű időre van kilátás. Ma délután nyugat felől újabb csapadékhullám érkezik, mely holnap el is hagyja térségünket. Szombattól csökken a csapadék esélye, a jövő héten is nagyobb részt száraz idő valószínű, a reggeli ködfoltok feloszlását követően változóan felhős, sokfelé napos időre lehet számítani. Összeségében a mai-holnapi csapadékhullámból 2-15 mm mennyiség várható, a Dunántúlon és északon a több, délen a kevesebb. A hőmérséklet a mai 25 Celsius fok körüli csúcsértékekhez képest jelentősen visszaesik, holnaptól már csak 15 és 20 fok között alakulnak a maximumok. A jövő héten ebben nagyobb változás nem valószínű. Vasárnaptól a derült, fagyzugos helyeken talajmenti fagyok előfordulhatnak, de 2 m-es magasságban nem valószínű 0 fok alatti érték.

A napi munkák tervezéséhez, a rövid távú döntéseknél érdemes a legfrissebb méréseket, és a folyamatosan frissülő előrejelzéseket figyelemmel kísérni a HungaroMet honlapján, mert ezen elemzésünkben csak vázlatosan írjuk le a várható időjárást. A tíz percenként frissülő radar adatok mellett az előrejelzések, valamint itt az agrometeorológiai oldalon a speciális elemeket tartalmazó, folyamatosan frissülő, meteorológiai elemenkénti bontásban csoportosított térképes előrejelzések sok hasznos és jelen szöveges elemzésnél frissebb információt adhatnak. Az időjárás aktuális és várható alakulásával kapcsolatban telefonos információs szolgáltatásunk (06 90 603421), és Meteora mobil alkalmazásunk is rendelkezésre áll.

A HungaroMet Magyar Meteorológiai Nonprofit Zrt. az agro.met.hu oldalán a mezőgazdasági termelést érintő időjárási és más természeti kockázatok kezeléséről szóló 2011. évi CLXVIII. törvény által előírt, mezőgazdasági káresemények termelői bejelentésének alapját képező információkat jelenít meg (agrárkár-enyhítés). A rendszer a HungaroMet mintegy 120 automata mérőállomásán, továbbá közel 500 csapadékmérő állomásán mért adatai alapján működik. Az aszály jogszabályban előírt feltételeinek megállapításához földfelszíni méréseink mellett a radaros csapadékmérést is felhasználjuk, amivel pontosabb képet kapunk a csapadékhullás területi eloszlásáról.

Készült: 2024. október 10.


1. ábra
10 napos csapadékösszeg 2024. október 9-ig (mm)


2. ábra
30 napos csapadékösszeg 2024. október 9-ig (mm)


3. ábra
Az elmúlt 90 nap csapadékösszegének eltérése a sokéves átlagtól 2024. október 9-ig (mm)


4. ábra
Talajnedvesség a talaj felső fél méteres rétegében a növények számára hasznosítható vízmennyiség arányában 2024. október 8-án (%)


5. ábra
Talajnedvesség a talaj 50 és 100 cm-es szintek közötti rétegében a növények számára hasznosítható vízmennyiség arányában 2024. október 8-án (%)


6. ábra
Minimum hőmérsékletek 2024. október 7-én (Celsius fok)


7. ábra
Maximum hőmérsékletek 2024. október 8-án (Celsius fok)