Szöveges figyelmeztető előrejelzés
Figyelmeztető előrejelzés Magyarország területére 2024.09.14. szombat éjfélig
SZOMBAT ESTÉTŐL ERŐS SZÉLVIHAR A DUNÁNTÚLON
Szél:
Ma az északnyugati területeken, illetve a Bakonyban ~60-80 km/h körüli széllökések várhatók északnyugati irányból. Sopron térségben egy-egy 90 km/h körüli vagy afeletti széllökésre is van esély. A szél a késő esti órákra mérséklődik a Bakony térségében.
Szombaton a nap második felétől, de jellemzőebben az esti, késő esti óráktól a Dunántúl északi felében a legerősebb széllökések meghaladják a 70 km/h-t, az északnyugati, nyugati megyékben általában 90-110 km/h között alakulhatnak. Az északnyugati határszélen, a Dunántúli-középhegység magasabban fekvő részein és a Balaton térségében 110-120 km/h feletti széllökések is előfordulhatnak. Az időjárási helyzet függvényében akár a legmagasabb fokozatú piros riasztás is kiadásra kerülhet!
Nagy csapadék:
Ma a 24 órás napi csapadékösszeg északon és északkeleten néhol, a Dunántúlon nagyobb területen meghaladhatja a 20 mm-t, az északnyugati harmadban a 30 mm-t, lokálisan nyugaton az 50 mm-t.
Szombaton a délutáni, esti óráktól ismét egyre nagyobb területre terjed ki a csapadéktevékenység, amely vasárnap is folytatódik. Kitekintés vasárnap délig: szombat délutántól a lehulló csapadék mennyisége az ország túlnyomó részén meghaladja a 20 mm-t, az északnyugati megyékben, illetve nagyobb bizonytalansággal terhelve a Duna-Tisza közén és az Északi-középhegység térségében egy szélesebb sávban többfelé 30 mm feletti csapadékösszeg valószínű.
Zivatar:
Ma elsősorban az ország keleti, északkeleti harmadában számíthatunk zivatarok kialakulására viharos széllökés (60-75 km/h), intenzív csapadék (10-20 mm), esetleg kisebb méretű jég (< 1-2 cm) kíséretében. Délután ezeken a helyeken egy-egy intenzívebb zivatar sem kizárt (> 75 km/h, jégeső ~ 2 cm-es átmérővel). Szombaton zivatar nem valószínű.
2024.09.13. 10:28 HungaroMet Nonprofit Zrt.
HungaroMet: 2024. szeptember 13. 10:32 (08:32 UTC) [iRhh]
Veszélyjelzés korlátai
Felhívjuk a figyelmet, hogy a legkorszerűbb eszközök és módszerek, szakmai ismeretek alkalmazása ellenére sem lehetséges minden esetben megfelelő
időelőnnyel, a megfelelő szintű veszélyjelzés kiadása!
Egy térségre kiadott figyelmeztető előrejelzés, riasztás azt jelenti, hogy az időjárási feltételek kedvezőek az adott veszélyes időjárási esemény
kialakulásához a figyelmeztetett, riasztott és az ahhoz közel eső területeken. A figyelmeztető előrejelzés és riasztás így nem jelent garanciát az
adott veszélyes időjárási esemény bekövetkezésére az érintett terület egy adott pontján.
A harmadik és a negyedik napra szóló térképes formátumú figyelmeztető előrejelzések általában nagyobb bizonytalansággal terheltek, emiatt a várt eseményekhez közeledve folyamatosan kövessük a figyelmeztetéseket és – 24 órás időtávon belül – a riasztásokat!
A veszélyjelzésről és a veszélyjelzés korlátairól bővebben
itt olvashat.