Szöveges figyelmeztető előrejelzés
Figyelmeztető előrejelzés Magyarország területére 2023.02.04. szombat éjféligSZÉL, SZOMBATON ERŐSEN VIHAROS SZÉL
Pénteken az esti, éjszakai órákban órákban az északnyugatira forduló szelet főként az Észak-Dunántúlon, a főváros térségében és esetleg a középső országrészben viharos lökések kísérhetik (ált. 60-80 km/h), de az északnyugati határvidék közelében, illetve a Dunántúli-középhegység, Börzsöny magasabban fekvő részein >80 km/h-s lökés sem kizárt.
Szombaton a hajnali, reggeli óráktól kezdve ismét viharossá, erősen viharossá fokozódik az északnyugati szél. Az országban nagy területen lehet 70 km/h fölötti széllökés, míg a Dunántúlon és Borsod, illetve Szabolcs térségében általában >80-90 km/h-s, Bakonyban és a Balaton térségében akár >100-110 km/h-s lökések is várhatóak. Az időjárási helyzetre tekintettel akár a piros színű veszélyjelzés is kiadásra kerülhet.
HAVAZÁS
A kelet felé haladó csapadékzónában a havazást egyre inkább havas eső, eső váltja majd fel szinte mindenütt. A keleti, északkeleti határ közelében és az Északi-középhegységben maradhat végig havazás a fő csapadékforma. Átmenetileg lepel-3-4 cm-es hóréteg alakulhat ki, azonban a Dunakanyar, a Budai-hegység és az Északi-középhegység magasabban fekvő részein, illetve az északkeleti tájakon 5 cm körüli, esetleg azt meghaladó vastagságú hótakaró kialakulására is esély nyílik. Az enyhülés hatására (az északkeleti tájak és a magasabb csúcsok kivételével) gyorsan el is olvad a hótakaró.
Megjegyzés: Pénteken késő délután, este az északi országrészben graupel (hódara) záporok várhatóak, nem kizárt, hogy egy-egy gócban az ég is bedörren. Szombaton a hajnali órákban az északkeleti tájakon átmeneti jelleggel gyenge ónos eső kis eséllyel előfordulhat. A hóval borított tájakon, a hóréteg állapotától függően hófúvás is lehetséges.
2023.02.03. 17:59 Országos Meteorológiai Szolgálat
Felhívjuk a figyelmet, hogy a legkorszerűbb eszközök és módszerek, szakmai ismeretek alkalmazása ellenére sem lehetséges minden esetben megfelelő időelőnnyel, a megfelelő szintű veszélyjelzés kiadása!
Egy térségre kiadott figyelmeztető előrejelzés, riasztás azt jelenti, hogy az időjárási feltételek kedvezőek az adott veszélyes időjárási esemény kialakulásához a figyelmeztetett, riasztott és az ahhoz közel eső területeken. A figyelmeztető előrejelzés és riasztás így nem jelent garanciát az adott veszélyes időjárási esemény bekövetkezésére az érintett terület egy adott pontján.
A harmadik és a negyedik napra szóló térképes formátumú figyelmeztető előrejelzések általában nagyobb bizonytalansággal terheltek, emiatt a várt eseményekhez közeledve folyamatosan kövessük a figyelmeztetéseket és – 24 órás időtávon belül – a riasztásokat!
A veszélyjelzésről és a veszélyjelzés korlátairól bővebben itt olvashat.